Niespodzianka na święta

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na prezent dla rodziców na święta (https://www.taniaksiazka.pl/prezenty/najlepsze-prezenty-dla-rodzicow-na-swieta), trylogia lub seria kryminałów skandynawskich, których akcja toczy się w zimowej scenerii, może być świetnym wyborem. Jeśli dodać do tego mistrzów pióra, których proza nie pozwala oderwać się od lektury, zafundujesz rodzicom doskonałą rozrywkę w okresie świątecznym.

Trylogia Millenium

Trylogia Millenium autorstwa Stiega Larssona to mistrzowska proza, pełna doskonale wykreowanych bohaterów. “Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, “Dziewczyna, która igrała z ogniem” oraz “Zamek z piasku, który runął” zabiorą czytelników do mroźnej Szwecji i natychmiast wciągną w wartką akcję. To właśnie w tych powieściach można poznać Lisbeth Salander, doskonałą i aspołeczną hakerkę, która została świetnie zobrazowana w filmach dzięki Rooney Marze ci Noomi Rapace. Intrygi polityczne, świat przestępczy, handel ludźmi i tajemnice sprzed lat to tylko wierzchołek góry lodowej, a nietuzinkowa współpraca Lisbeth z dziennikarzem Mikaelem Blomkvistem owocuje w kolejne zwroty akcji. Mimo sporych gabarytów, książki czyta się w rekordowym tempie i z wypiekami na policzkach.

Seria o norweskim komisarzu

Seria kilkunastu powieści kryminalnych autorstwa Jo Nesbo, w których głównym bohaterem jest intrygujący komisarz Harry Hole, zaczyna się od części “Człowiek nietoperz” i kończy obecnie na “Nożu”. Główny bohater to miewający lepsze i gorsze momenty alkoholik, arogancki komisarz, a przy okazji wrażliwy na cudzą krzywdę człowiek i genialny śledczy. Dzięki niezwykłemu talentowi udaje mu się rozwiązywać najtrudniejsze sprawy zabójstw w Oslo i nie tylko, a jego metody nie zawsze mieszczą się w granicach prawa. Powieści Jo Nesbo wypełnione są nie tylko ciekawostkami na temat życia codziennego w Norwegii, ale również wiedzą ogólną i poszerzają horyzonty, co nie jest wcale typowe dla tego gatunku literackiego. Warto również wspomnieć o świetnym poczuciu humoru samego komisarza, doskonałych bohaterach drugoplanowych oraz zwrotach akcji, które prowadzą do zupełnie nieprzewidywalnych puent.